Szkolny projekt, pedagog i tajemnica czyli po czym poznać, że to teen drama

Nieszczęśliwa miłość. Tajemnica. Szkolny projekt. Każdy z nas już gdzieś to słyszał. Każdy z nas już gdzieś to wiedział. Spójrzmy prawdzie w oczy – każdy z nas, oglądał w swoim życiu chociażby jeden serial, który można byłoby określić mianem teen dramy.

Seriale dla młodzieży, bo to o nich mowa, ostatnimi czasy stały mi się szczególnie bliskie, w dużej mierze za sprawą dwóch produkcji – Riverdale i 13 reasons why. O pierwszym z wymienionych, jak i o drugim, z całą pewnością jeszcze będziecie mogli przeczytać na blogu. Dzisiaj jednak postaram się przybliżyć Wam kwestię związaną z tym, po czym możemy poznać, że dany serial – czy też książka – jest zakwalifikowany jako młodzieżowa. Przyznaję, opieram swoje spostrzeżenia na serialach, ale to wcale nie jest powiedziane, że w literaturze takie motywy się nie pojawiają.

Szkolny projekt

To ZAWSZE jest szkolny projekt. „Dlaczego nie było cię na kolacji? Robiłem szkolny projekt” „Czemu się spóźniłeś? Byłam u koleżanki, robiłyśmy projekt do szkoły” „Co robisz? (w sytuacji kiedy bohater/bohaterka robi coś, czego zdecydowanie robić nie powinien, albo o czym rodzice nie powinni się dowiedzieć) Mam do przygotowania projekt do szkoły”. Jeśli w książce czy serialu, pojawi się „szkolny projekt” to z całą pewnością, możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z teen dramą. Szkolny projekt jest dla tego rodzaju produkcji niemalże takim samym znakiem rozpoznawczym, jak dla Harrego Pottera było zaklęcie rozbrajające.

Bogate dzieciaki/cheerleaderki/drużyna szkolna (baseball, koszykówka, football)

W każdej młodzieżowej produkcji, pojawia się pewna, dość specyficzna grupa nastolatków. Zazwyczaj ich rodzice są bardzo zamożni, nierzadko też dzieciaki te jeżdżą własnymi samochodami. Należą do drużyny szkolnej (jakiej bądź – grunt, żeby szkoła miała reprezentację sportową). W przypadku dziewczyn – często jest to drużyna cheerleaderek. Są to tak zwane „ładne dzieciaki” – pod każdym względem. Zdarza się, ze to one są antagonistami dla naszego bohatera/bohaterki, jednakże nie jest to regułą.

Tajemnica

Jak samo określenie teen drama mówi, nie może być mowy o tego typu produkcji, jeśli fabuła nie będzie opierała się na jakimś problemie. To może być cokolwiek – tajemnica, zaginięcie, konflikt – cokolwiek, co będzie stopniowo rozwijane wraz z rozwojem fabularnym danego tekstu kultury. Ważne jest jednak to, aby ten element się pojawił. Bez niego – ani rusz.

Nieporadni rodzice

W tekstach kultury, które są bezpośrednio dedykowane dla młodzieży, niemalże zawsze pojawia się motyw nieporadnych rodziców. Owa nieporadność, najczęściej wynika z faktu, że nie mają oni zielonego pojęcia o tym, czym tak naprawdę zajmuje się ich pociecha. Co robi po lekcjach? Dlaczego nie wraca na kolację? Dlaczego zamyka się w pokoju. Zazwyczaj fabuła dotyka tez tego, ze rodzice naszego bohatera, próbują zrozumieć, co z nim jest nie tak. Bardzo często rozważają tez pomoc specjalisty – bo wiadomo, ze okres dojrzewania bywa burzliwy. Pojawiają się też, w gruncie rzeczy bardzo nieudolne próby, porozmawiania z dzieckiem. Jak nietrudno się domyślić, dziecko wciska rodzicom ściemę, która oni zazwyczaj łykają, jak rybki pokarm. A jeśli nie łykają, to zakładają, że ich pociacha na bank ma jakieś problemy w szkole. Albo przeżywa zawód miłosny. Nigdy jednak nie są w stanie dojść do tego, co faktycznie zajmuje ich latorośl.

Szkolny pedagog

Skoro już jesteśmy przy problemach młodzieży, nie możemy pominąć kwestii szkolnego pedagoga. Ten, pojawia się niemalże w każdym jednym tekście kultury (w szczególności w serialach). To on jest zwykle chętny do pomocy rodzicom, chociaż – podobnie jak oni – nie bardzo wie, co dręczy nastolatka. Ale kreuje swój wizerunek bardzo konsekwentnie i nawet, jeśli nie ma bladego pojęcia, co dokładnie się dzieje, stara się on w jakikolwiek sposób uspokajać rodziców swoich uczniów. Ze skutkiem lepszym czy też gorszym, ale przecież liczą się chęci.

Szkolny bal

Niemalże w każdej produkcji określanej mianem teen dramy, pojawia się bal szkolny. Okazja jest bez znaczenia – to może być bal kończący szkołę, jakiś bal z okazji rocznicy szkoły/święta szkoły. Tak naprawdę, okazja nie jest ważna, ważne jest to, że bal w takiej produkcji być musi. Zazwyczaj ma on na celu przybliżenie nam relacji bohaterów, skupienie się na ich emocjach, bądź też – jest on punktem zawiązującym fabułę: na balu wydarzyło się coś, wokół czego potem kręci się cała akcja. Tak czy tak – bal być musi.

Pokaż mi swoją szkolną szafkę, a powiem ci kim jesteś

Bardzo ważnym elementem każdej teen dramy, jest wbrew pozorom szkolna szafka. Szkolne szafki są zwykle bardzo spersonalizowane. Bohaterowie często ukrywają w nich coś, co może mieć znaczenie dla fabuły. Czasem też (co także może mieć znaczenie) nie mają w nich nic osobistego, poza książkami (no cześć Hannah Baker). Niezależnie jednak od tego, jaka jest szkolna szafka, ich występowanie jest stałym elementem każdej produkcji skierowanej w dużej mierze do młodzieży.

Outsider/outsiderka

Teen drama, aby stać się bardziej, nazwijmy to, wiarygodną, wprowadza do fabuły bohatera, którego spokojnie moglibyśmy określić mianem outsidera. To dziewczyna/chłopak, który nie przynależy do żadnej ze szkolnych grupek. Zdarza się, że jest on głównym bohaterem, choć nie jest to regułą. Najczęściej jednak, to on wie „o co w tym wszystkim chodzi”. Ten typ bohatera, zazwyczaj wie wszystko o wszystkich, chociaż widz/czytelnik często zastanawia się, skąd?! Cechą charakterystyczną ( i w gruncie rzeczy bardzo logiczną) outsidera jest także to, że jest on świetnym obserwatorem. Czasem też to, co ma on do powiedzenia, może przyczynić się do rozwiązania tajemnicy.

Spokojna okolica/domki jednorodzinne

Jeśli chodzi o akcję teen dramy, to ona zazwyczaj dzieje się w spokojnej okolicy. Nasi bohaterowie, niemalże zawsze mieszkają w domkach jednorodzinnych, mają swoje pokoje na piętrze i zwykle też – całkiem sporo prywatności. Nierzadko też wymykają się z tych domów przez okno, bądź też – ktoś ich odwiedza, wchodząc przez to okno. W każdym razie, nie ma chyba teen dramy, w której bohaterowie mieszkaliby na osiedlu, które w znaczącej części składa się z bloków mieszkalnych. Jest bowiem jakiś taki stereotyp, że bloki mieszkalne, to tylko gangusy, patologia i najczęściej – kolorowi. A, no i zawsze młodzież z problemami. Natomiast ci „lepsi” bohaterowie, zawsze mieszkają w domku jednorodzinnym. Zawsze.

Biblioteka

W zasadzie w każdej produkcji mamy do czynienia z biblioteka. Funkcja, jaką biblioteka może pełnić w teen dramie, jest bardzo różnorodna. to może być zarówno miejsce spotkań, może być to także miejsce, w którym rozwiązujemy tajemnicę. To także miejsce, w którym mamy szanse nieco lepiej poznać naszych bohaterów. Przez to, że w bibliotece zazwyczaj musimy być cicho, sprzyja ona też wszelkiego rodzaju konspiracjom. Zasadniczo biblioteka jest tak samo stałym elementem wchodzącym w skład produkcji dla młodzieży, jak jest nią także…

…Szkolna stołówka

W zasadzie nie ma chyba żadnej teen dramy, w której akcja, choćby i przez moment, nie działa się na szkolnej stołówce. Niemalże zawsze, mają tam miejsce wydarzenia, które w mniejszym, bądź większym stopniu, wpływają na fabułę. Nie ma znaczenia, czy wydarzenia te dotyczą outsidera, czy naszego głównego bohatera, czy kogokolwiek. Zawsze, ale to zawsze, akcja  musi dziać się  na stołówce. Bez tego ani rusz.

Jeśli chodzi o takie najbardziej charakterystyczne elementy dla produkcji określanej mianem teen dramy, to chyba wszystko. Można tu oczywiście dodać szkolny autobus, czy „tajemnicze miejsce spotkań”, ale to są już jakby dodatki. Powyżej opisane motywy, pojawiają się niemalże w każdej tego typu produkcji – nie ma znaczenia, czy jest nią książka, animacja, serial czy film. Nie twierdzę też, że to źle, że seriale czy tez książki dla młodzieży,  mają pewne stałe elementy przypisane do swojego gatunku. Dobrze jest bowiem wiedzieć, że mamy po czym dany gatunek rozpoznać. Ale jeśli nasunęło Wam się coś jeszcze, co można dodać do tego zestawienia, to się nie krępujcie – jest na to miejsce w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

Tu mnie znajdziesz! Lajkuj, obserwuj - będziesz na bieżąco!