Top 10 #hot16challenge – subiektywne zestawienie Piekielnej

Od dłuższego czasu oglądam na YT tzw „gorące szesnastki”. Brzmi to źle, ale chodzi oczywiście o wyzwanie, które zapoczątkował Solar, polski raper. Wyzwanie to, ma na celu zbiórkę pieniędzy w ramach fundacji SięPomaga, na rzecz medyków walczących z koronawirusem. Ja już nie skomentuję tego, że to jest w ogóle dramat, że artyści (i influencerzy już też) organizują akcję, która ma wspierać polską służbę zdrowia. To jest i zawsze powinien być, obowiązek naszego państwa. Niestety, wszyscy wiemy, jak jest i dlatego ta akcja jest cholernie potrzebna.

Absolutnie popieram tę zbiórkę a jej zasięg trochę przeszedł moje oczekiwania. Tzn. przypuszczałam, że ten milion, który był początkowym celem akcji, zostanie zebrany dość szybko. Obecnie, zebrane zostały prawie 2,4 miliony czyli jakieś 240% celu, a do samej akcji przyłączyło się blisko 70 tysięcy osób. I to nie jest koniec.

Wyzwanie #hot16challenge2, polega na opublikowaniu na YT piosenki osadzonej w szeroko pojmowanym rapie, która składa się z 16 wersów. Zdarza się oczywiście, że publikowane przez artystów „szesnastki” są dłuższe. Niemniej, postanowiłam wybrać 10 utworów opublikowanych w ramach tego wyzwania, które moim zdaniem są najlepsze. Zanim przejdę do listy 10 najlepszych #hot16challenge2, zaznaczę tylko, że obejmuje ona utwory opublikowane do 15 maja 2020 włącznie.

Miejsce 10 – Majka Jeżowska Band

Pokrótce uzasadniam swój wybór. Jeżowska oraz jej zespół, zrobili absolutnie pozytywny utwór, którego tekst łapie za serducho. Dobrze się tego słucha a wykonanie jest naprawdę mega. I w dodatku bardzo spójne z tym, co do tej pory tworzyła Jeżowska.

Miejsce 9 – Krzysztof Zalewski

Wokalista rockowy, który podjął się rapowania – szacun! Ma to tonę klimatu, a tekst jest bardzo w punkt. Poza tym, niesamowicie mi się podoba, że ten utwór nadal jest wykonany w stylu, który właściwy jest Zalewskiemu.

Miejsce 8 – Cleo

Prawdę mówiąc, nie spodziewałam się tak osobistego i bardzo wzruszającego utworu w wykonaniu Cleo. Na samym początku przyznała, że jej brat walczy o zdrowie w szpitalu co moim zdaniem było dowodem sporej odwagi. Sama piosenka jest w języku angielskim i tak okrutnie łapie za serducho, że wow! Ja w ogóle bardzo lubię barwę głosu Cleo i bardzo mi się spodobała jej interpretacja tego wyzwania.

Miejsce 7 – Red Lips

Największą zaletą tego utworu jest to, że bardzo słychać, że płynie prosto z serducha. Tekst jest prosty, ale trafia w punkt i – co tu dużo mówić, sama muzyka też zostaje w głowie. W każdym razie, Red Lips – mimo iż rap zupełnie nie jest gatunkiem, który tworzą, sprostało zadaniu w 100%.

Miejsce 6 – Enej

W całej akcji najpiękniejsze jest to, że #hot16challenge nie zawsze są rapem. Enej, stworzył utwór, który opiera się na melodii jednego z ich kawałków, do którego napisano nowy tekst. Niesamowice spodobało mi się też to, że swoją szesnastkę, Enej utrzymało w swoim stylu, a po jej wysłuchaniu czułam się trochę tak:

A tu macie link:

Miejsce 4 – Wiktor Zborowski

Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie Zborowski to jest po prostu Mufasa. Słuchając szesnastki Wikrtora Zborowskiego wyobraziłam sobie tę sytuację i tak oto to wykonanie trafiło na miejsce 4. Szacun!

Miejsce 3 – Monika Brodka

W tym przypadku, napiszę krótko: To jest taki rap, o jaki walczyłam. Jak również, niesamowicie budujące jest to, że Brodka, mimo iż rap nie jest „jej stylem”, poradziła sobie z tym wyzwaniem rewelacyjnie, co potwierdza, że to utalentowana artystka jest.

Miejsce 2 – Artur Andrus i Wojciech Mann

Nie byłam w stanie wybrać pomiędzy jednym wykonaniem a drugim, więc wrzuciłam dwa na to samo miejsce, bo uważam, że tekstowo są w punkt. Plus ten performance Manna to jest czyste złoto !

Miejsce 1 – KANALERSI

Tadzik i Karol, czy też Artur Barciś i Cezary Żak, zrobili to doskonale. Raz, że jest to zabawne, szczególnie początek: „Kolega nie może zapomnieć, żyje wspomnieniami”. Poza tym, doskonale weszli w swoje role. No i chyba się zgodzicie, że najlepsze a dwa, że ostatni wers jest dokładnie tym, czego wszyscy potrzebujemy: „Jak dziś się zbierzemy, to jutro będziemy, będziemy mieć Miodowe Lata!”. Dla mnie to jest sztosiwo!

Postanowiłam też dać bonus, który znalazł się poza wszelką kategorią, a mianowicie wykonanie MC Silka. Jest bardzo mocne, ale każde słowo jest w pełni przemyślane i jestem pewna, że to są myśli, które towarzyszą każdemu (albo prawie każdemu) w obecnej sytuacji. No i pointa, która powoduje ciary!

To jest moje, bardzo subiektywne zestawienie, ale w komentarzach możecie dzielić się swoimi, do czego bardzo zachęcam! I zostawię Wam jeszcze link do zbiórki, bo cel jest ważny: https://www.siepomaga.pl/hot16challenge

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

Tu mnie znajdziesz! Lajkuj, obserwuj - będziesz na bieżąco!