Jak liczy się lata u kota?

Zapewne słyszałeś powiedzenie, że jeden rok życia kota równa się siedmiu latom ludzkim. Być może nie słyszałeś, że jest to mit, w który wielu z nas uwierzyło, jeśli chodzi o koty – i o psy. Dlaczego? Ogólnie uważa się, że kalkulacja „od jednego roku do siedmiu lat” dla lat kota i psa została stworzona, aby po prostu wykazać, że nasze zwierzęta starzeją się znacznie szybciej niż my. Jednak jeśli chodzi o koty, nasi koci przyjaciele faktycznie starzeją się znacznie szybciej, niż można by się spodziewać. A więc jak liczy się lata u kota?

Jak liczy się lata u kota?

Jak widać, powszechny stosunek 1:7 jest bardzo mylący – koty starzeją się znacznie szybciej w pierwszych dwóch latach życia, a następnie proces starzenia się spowalnia i postępuje bardziej równomiernie.

Jak weterynarze przyjęli ten wiek kota do obliczenia wieku człowieka?

Jeśli chodzi o to, badacze stwierdzają, że ​​ich wytyczne opierają się na zmianach fizycznych i behawioralnych zachodzących na różnych etapach życia kota – a następnie te etapy są dopasowywane do etapów życia człowieka.

Innymi słowy, roczny kot jest fizjologicznie podobny do 15-letniego człowieka – na swój sposób zarówno kot, jak i człowiek znajdują się na podobnych etapach wzrostu i rozwoju.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku ludzi (i psów, jeśli o to chodzi), będą pewne różnice w sposobie starzenia się Twojego indywidualnego kota. Ale w przeciwieństwie do psów, wydaje się, że różnice pomiędzy rasami kotów i sposobem ich starzenia są znacznie mniejsze. W przypadku psów istnieje większe prawdopodobieństwo, że mniejsze rasy żyją dłużej. Nawet jeśli przyjrzymy się kotom według rasy, różnice nie wydają się wystarczająco duże, aby przyczynić się do tego rodzaju różnic wiekowych.

Czy koty żyjące w domu i na zewnątrz starzeją się w ten sam sposób?

Innym czynnikiem, który może mieć wpływ na to, jak koty się starzeją, jest to, czy są kotami domowymi czy podwórkowymi. Koty domowe są mniej narażone na urazy i narażenie na niektóre choroby zakaźne, co może skutkować dłuższym życiem. Z drugiej strony koty niewychodzące mogą być bardziej narażone na choroby ze względu na ograniczenia środowiskowe.

W przypadku kotów przebywających na zewnątrz sytuacja jest odwrotna. Chociaż koty przebywające na zewnątrz mogą czerpać korzyści z naturalnego i stymulującego środowiska, są one znacznie bardziej narażone na urazy i narażenie na choroby.

Ostatecznie to od każdego kociego rodzica zależy decyzja, która z tych opcji stylu życia najlepiej pasuje do jego kota, ale warto zauważyć, że ta decyzja może przyczynić się do starzenia się kota.

Jakie są oznaki starszego kota?

Mając to na uwadze, istnieją pewne fizyczne wskaźniki, które mogą pomóc Ci zorientować się w wieku Twojego własnego kota, zwłaszcza gdy Twój dorosły kot osiąga wiek seniorów:

  • Zęby: żółte plamy i kamień nazębny, braki w uzębieniu
  • Sierść: Siwiejąca sierść, a także grubsza, grubsza sierść w porównaniu z młodymi kotami
  • Oczy: zmętnienie, łzawienie i wydzielina
  • Poziom aktywności: Mniejsza aktywność, utrata masy ciała lub mięśni (stają się kościste), częściej występuje również zapalenie stawów
  • Zmiany behawioralne: Więcej miauczenia, więcej wędrówek, zwiększony poziom niepokoju, splątanie lub dezorientacja

Jeśli nie masz pewności, ile lat ma Twój kot, zawsze możesz zwrócić się do lekarza weterynarii po więcej informacji. Twój weterynarz będzie mógł użyć markerów fizycznych i behawioralnych, aby jak najlepiej oszacować wiek Twojego kota.